Ο Δήμαρχος Ηράκλειας

προκηρύσσει Ανοικτό Ηλεκτρονικό Δημόσιο Διαγωνισμό με σφραγισμένες προσφορές και κριτήριο κατακύρωσης την πλέον συμφέρουσα από οικονομική άποψη προσφορά βάσει τιμής, για την Ανάθεση της ΠΡΟΜΗΘΕΙΑΣ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΥ ICT ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ - Δράση 4.1.3 - HEALTHNET στο πλαίσιο του έργου ‘Primary Healthcare Network’, με ακρωνύμιο ‘HealthNET’ και κωδικό MIS 5030719, που έχει ενταχθεί στο Πρόγραμμα Ευρωπαϊκής Εδαφικής Συνεργασίας «INTERREG IPA Cross Border Cooperation Programme CCI 2014 TC 16 I5CB 009».

Ο ενδεικτικός προϋπολογισμός της ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΥ ICT ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ - Δράση 4.1.3 - HEALTHNET ανέρχεται στο ποσό των τριάντα χιλιάδων ευρώ (30.000,00 €) και χρηματοδοτείται από πιστώσεις από την Ευρωπαϊκή Ένωση [Ευρωπαϊκό Ταμείο Περιφερειακής Ανάπτυξης (ΕΤΠΑ)] και από εθνικούς πόρους μέσω του ΠΔΕ με κωδικό πράξης ΣΑ (ενάριθμο) 2017ΕΠ20860027]. Το έργο συγχρηματοδοτείται από το Ευρωπαϊκό Ταμείο Περιφερειακής Ανάπτυξης σε ποσοστό 85% και από Εθνικούς Πόρους σε ποσοστό 15%.).

Για την ανωτέρω προμήθεια έχει συνταχθεί η υπ’ αριθ. 01/2020 Μελέτη του Αυτοτελούς Τμήματος Προγραμματισμού, Ποιότητας και Οργάνωσης στην οποία αναφέρονται λεπτομερώς οι τεχνικές προδιαγραφές των προς προμήθεια ειδών.

Οι προσφορές θα υποβληθούν σε ηλεκτρονικό φάκελο από τους οικονομικούς φορείς στην Ελληνική γλώσσα, μέσω της διαδικτυακής πύλης www.promitheus.gov.gr του Ε.Σ.Η.ΔΗ.Σ., μέχρι την 13η/07/2020, ημέρα Δευτέρα και ώρα 13:00.

Οι υποψήφιοι προμηθευτές οφείλουν, μέσα σε τρεις (3) εργάσιμες ημέρες από την ηλεκτρονική υποβολή των προσφορών τους, να προσκομίσουν σε σφραγισμένο φάκελο τα στοιχεία και δικαιολογητικά για τη συμμετοχή τους, συμπεριλαμβανομένης και της εγγυητικής επιστολής συμμετοχής τους.

Η αποσφράγιση των ηλεκτρονικών προσφορών θα γίνει ηλεκτρονικά τέσσερις (4) εργάσιμες ημέρες από την καταληκτική ημερομηνία υποβολής των προσφορών, ήτοι στις 17/07/2020 και ώρα 11:30 π.μ. από το αρμόδιο συλλογικό όργανο, επιτροπή διενέργειας και αξιολόγησης των αποτελεσμάτων του διαγωνισμού.

Κάθε προσφορά συνοδεύεται υποχρεωτικά από εγγύηση συμμετοχής υπέρ του συμμετέχοντος για ποσό που θα καλύπτει το δύο τοις εκατό (2%) της προϋπολογισθείσης δαπάνης χωρίς τον Φ.Π.Α.

Κατά την υπογραφή της σύμβασης, ο τελικός μειοδότης θα πρέπει να προσκομίσει εγγυητική επιστολή καλής εκτέλεσης ύψους πέντε τοις εκατό (5%) της κατακυρωθείσης δαπάνης χωρίς τον αναλογούντα Φ.Π.Α.

Όλες οι δαπάνες, φόροι, τέλη, κηρύκεια, χαρτόσημα, δημοσίευση και τυχόν έξοδα καθώς και οι λοιπές κρατήσεις βαρύνουν τον τελικό μειοδότη.

Το πλήρες κείμενο της Διακήρυξης, συμπεριλαμβανομένης και της Μελέτης, θα αναρτηθούν στο διαδικτυακό τόπο του Κεντρικού Ηλεκτρονικού Μητρώου Δημοσίων Συμβάσεων (Κ.Η.Μ.ΔΗ.Σ.). Στην ηλεκτρονική πύλη του Διαγωνισμού στο Εθνικό Σύστημα Ηλεκτρονικών Δημοσίων Συμβάσεων (Ε.Σ.Η.ΔΗ.Σ.) www.eprocurement.gov.gr και στην επίσημη ιστοσελίδα του Δήμου (www. dimosiraklias .gr) θα δημοσιευθούν η Διακήρυξη, η Μελέτη και το ΤΕΥΔ (σε .pdf & .doc).

Περίληψη διακήρυξης  -  Διακήρυξη  -  Μελέτη  -  ΤΕΥΔ  -  Έντυπο οικονομικής προσφοράς