Τα μηχανήματα του Δήμου επί μια εβδομάδα βρίσκονταν στο Λιμανάκι του Λιθοτόπου προκειμένου να ολοκληρώσουν τις εργασίες καθαρισμού από την άγρια βλάστηση, που είχε "πνίξει" στην κυριολεξία τον χώρο καθιστώντας τον πλέον επισκέψιμο καθώς είχε για χρόνια εγκαταλειφθεί στην τύχη του.
Παράλληλα για πρώτη φορά καθαρίστηκε και στο Λιβαδοχώρι ένας ανεξέλεγκτος χώρος εναπόθεσης απορριμμάτων καθώς οι υπηρεσίες του Δήμου φτάνουν μέχρι και τις πιο απομακρυσμένες περιοχές, κάτι που όπως φαίνεται δε συνέβαινε τα τελευταία χρόνια.
"Κάνουμε ό, τι είναι ανθρωπίνως δυνατόν μέσα σε αυτές τις συνθήκες να διατηρούμε τους δημόσιους χώρους καθαρούς και προσβάσιμους σε όσους επιθυμούν να χαρούν μία επίσκεψη στη λίμνη με τους φίλους και τις οικογένειές τους".

Ο αρμόδιος Αντιδήμαρχος
Στέφανος Χατζηιωαννίδης