Αρνητικά και τα 81 rapid test, που πραγματοποιήθηκαν στην Ηράκλεια, στο χώρο του πρώην Κ.Α.Π.Η. Ηράκλειας, την Τρίτη 23 Μαρτίου από κλιμάκιο του ΕΟΔΥ.

Ο Δήμαρχος Ηράκλειας κ. Γεώργιος Κουτσάκης τόνισε ¨Χαίρομαι που τα αποτελέσματα και των 81 rapid test, ήταν όλα αρνητικά, είμαστε δίπλα στους δημότες μας και τους στηρίζουμε όπως  μπορούμε. Θεωρούμε ότι τα αποτελέσματα είναι ενθαρρυντικά και αποτελούν μία αχτίδα ελπίδας και αισιοδοξίας για το μέλλον.¨
Κλιμάκια του ΕΟΔΥ πραγματοποίησαν την Τρίτη 23 Μαρτίου, 67 μαζικές δειγματοληψίες σε 40 Περιφερειακές Ενότητες της χώρας,  διενεργήθηκαν 8.472 rapid test από τα οποία ανευρέθησαν 211 κρούσματα (2,49%).