“Βασίλεψε” η Ρωμιοσύνη

Ο Δήμος Ηράκλειας εκφράζει τη βαθιά θλίψη του για την απώλεια του κορυφαίου μουσικοσυνθέτη Μίκη Θεοδωράκη.

«Πληθωρική προσωπικότητα που σημάδεψε την ιστορία της νεώτερης Ελλάδας. Μάουτχάουζεν, Ήλιος και Χρόνος, Επιτάφιος, Άξιον Εστί κάποια από τα κορυφαία μουσικά έργα περικλείουν τις αγωνίες, τους αγώνες, τον πόνο, τον έρωτα ενός ολόκληρου λαού. Έβαλε στα χείλη όλων των Ελλήνων τους στίχους των μεγάλων μας ποιητών και γαλούχησε πολιτικά και πνευματικά τις νεώτερες γενιές. Ο Μίκης Θεοδωράκης υπήρξε τεράστια προσωπικότητα παγκόσμιας εμβέλειας. Αφήνει πλούσια παρακαταθήκη , οι ιδέες του και οι μουσικές του θα συντροφεύουν και τις επόμενες γενιές. Ήταν η Ελλάδα ολόκληρη , η Ρωμιοσύνη», δήλωσε ο Δήμαρχος Ηράκλειας.

Αντίο Μίκη

Της δικαιοσύνης ήλιε νοητέ