Ο Δήμαρχος Ηράκλειας προκηρύσσει Ανοικτό Ηλεκτρονικό Μειοδοτικό Διαγωνισμό με σφραγισμένες προσφορές και κριτήριο κατακύρωσης τη χαμηλότερη τιμή προσφοράς, για την προμήθεια ενός (1) Μεταχειρισμένου Οχήματος τύπου ανατρεπόμενου φορτηγού αυτοκίνητου τετραξονικού για τις ανάγκες της τεχνικής υπηρεσίας του Δήμου Ηράκλειας.

Ο ενδεικτικός προϋπολογισμός της προμήθειας μηχανημάτων έργου ανέρχεται στο ποσό των ενενήντα τριών χιλιάδων ευρώ (92.800,00 €) και θα χρηματοδοτηθεί από ΣΑΤΑ του Δήμου (με ποσό 31.920,00 €) καθώς και από το Πρόγραμμα «ΦΙΛΟΔΗΜΟΣ ΙΙ» ΠΔΕ Κωδ. ΣΑΕ 055 2017ΣΕ05500010 (με ποσό 60.880,00 €).

Για την ανωτέρω προμήθεια έχει συνταχθεί η υπ’ αριθ. 37/2020 Μελέτη της Δ/νσης Τεχνικών Υπηρεσιών στην οποία αναφέρονται λεπτομερώς οι τεχνικές προδιαγραφές των προς προμήθεια ειδών. Τα προς προμήθεια είδη θα πρέπει να είναι σύμφωνα με τους όρους των τευχών της Διακήρυξης (Διακήρυξη, Μελέτη κλπ.) και με τις διατάξεις του Ν. 4412/2016 (Φ.Ε.Κ. 147 Α΄/08.08. 2016): Δημόσιες Συμβάσεις Έργων, Προμηθειών και Υπηρεσιών (προσαρμογή στις Οδηγίες 2014/24/ΕΕ και 2014/25/ΕΕ), όπως τροποποιήθηκε και ισχύει σήμερα.

Ο διαγωνισμός θα πραγματοποιηθεί με χρήση της πλατφόρμας του Εθνικού Συστήματος Ηλεκτρονικών Δημοσίων Συμβάσεων (Ε.Σ.Η.ΔΗ.Σ.) μέσω της διαδικτυακής πύλης του συστήματος (www.promitheus.gov.gr).

Οι προσφορές θα υποβληθούν σε ηλεκτρονικό φάκελο από τους οικονομικούς φορείς στην Ελληνική γλώσσα, μέσω της διαδικτυακής πύλης www.promitheus.gov.gr του Ε.Σ.Η.ΔΗ.Σ., μέχρι την 11/01/2021, ημέρα Δευτέρα και ώρα 15:00 μ.μ., σύμφωνα με τα αναφερόμενα στο Ν. 4155/2013 (ΦΕΚ/Α΄/29-5-2013) και στο άρθρο 15 της Υ.Α. 56902/215/19-5-2017 (Φ.Ε.Κ. /Β΄/1924/2-7-2017) «Τεχνικές λεπτομέρειες και διαδικασίες λειτουργίας του Εθνικού Συστήματος Ηλεκτρονικών Δημοσίων Συμβάσεων (Ε.Σ.Η.ΔΗ.Σ.)».

Οι υποψήφιοι προμηθευτές οφείλουν, μέσα σε τρεις (3) εργάσιμες ημέρες από την ηλεκτρονική υποβολή των προσφορών τους, να προσκομίσουν σε σφραγισμένο φάκελο τα στοιχεία και δικαιολογητικά για τη συμμετοχή τους, συμπεριλαμβανομένης και της εγγυητικής επιστολής συμμετοχής τους.

Η αποσφράγιση των ηλεκτρονικών προσφορών θα γίνει ηλεκτρονικά τέσσερις (4) εργάσιμες ημέρες μετά την καταληκτική ημερομηνία υποβολής των προσφορών, ήτοι στις 15/01/2021 ημέρα Παρασκευή και ώρα 10:00 π.μ. από το αρμόδιο συλλογικό όργανο, επιτροπή διενέργειας και αξιολόγησης των αποτελεσμάτων του διαγωνισμού.

Δικαίωμα συμμετοχής στο διαγωνισμό έχουν όλα τα φυσικά ή νομικά πρόσωπα, ημεδαπά ή αλλοδαπά, οι Συνεταιρισμοί και οι Ενώσεις προμηθευτών, εφόσον υποβάλλουν κοινή προσφορά, που διαθέτουν εξειδικευμένη εμπειρία και εξειδικευμένη γνώση για την προμήθεια του παρόντος διαγωνισμού και πληρούν τους όρους της διακήρυξης σχετικά με τα Δικαιολογητικά Συμμετοχής.

Κάθε προσφορά συνοδεύεται υποχρεωτικά από εγγύηση συμμετοχής υπέρ του συμμετέχοντος για ποσό που θα καλύπτει το δύο τοις εκατό (2%) της προϋπολογισθείσης δαπάνης χωρίς τον Φ.Π.Α.

Κατά την υπογραφή της σύμβασης, ο τελικός μειοδότης θα πρέπει να προσκομίσει εγγυητική επιστολή καλής εκτέλεσης ύψους πέντε τοις εκατό (5%) της κατακυρωθείσης δαπάνης χωρίς τον αναλογούντα Φ.Π.Α.

Όλες οι δαπάνες, φόροι, τέλη, κηρύκεια, χαρτόσημα, δημοσίευση και τυχόν έξοδα καθώς και οι λοιπές κρατήσεις βαρύνουν τον τελικό μειοδότη.

Το πλήρες κείμενο της Διακήρυξης, συμπεριλαμβανομένης και της Μελέτης, θα αναρτηθούν στο διαδικτυακό τόπο του Κεντρικού Ηλεκτρονικού Μητρώου Δημοσίων Συμβάσεων (Κ.Η.Μ.ΔΗ.Σ.). Στην ηλεκτρονική πύλη του Διαγωνισμού στο Εθνικό Σύστημα Ηλεκτρονικών Δημοσίων Συμβάσεων (Ε.Σ.Η.ΔΗ.Σ.) www.eprocurement.gov.gr και στην επίσημη ιστοσελίδα του Δήμου (www. dimosiraklias .gr) θα δημοσιευθούν η Διακήρυξη, η Μελέτη και το ΤΕΥΔ (σε .pdf & .doc).

Περίληψη διακήρυξης  -  Διακήρυξη  - Μελέτη  -  ΤΕΥΔ

Τροποποίηση διακήρυξης - Νέα αρχεία

(23 Δεκεμβρίου 2020)

Απόφαση Οικονομικής Επιτροπής  -  Νέα διακήρυξη  -  Νέα μελέτη  -  Νέο ΤΕΥΔ  -  Έντυπο Οικονομικής προσφοράς