Σας καλούμε να παραστείτε στην εκδήλωση ¨Ημέρες Μνήμης -  Ομηρία Ηρακλειωτών   1916 – 1918¨. Η εκδήλωση που διοργανώνει η Κοινωφελής Επιχείρηση του Δήμου Ηράκλειας σε συνεργασία με το Δήμο Ηράκλειας θα πραγματοποιηθεί στις 19 Σεπτεμβρίου 2021 στην Ηράκλεια.

ΚΥΡΙΑΚΗ 19 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2021

Πρωί       Θεία Λειτουργία   Θα ακολουθήσει επιμνημόσυνη δέηση στον  Ιερό Ναό Κοιμήσεως της Θεοτόκου Ηράκλειας.

Έκθεση αρχειακού υλικού από την προσωπική συλλογή του κ. Βασίλειου Νικόλτσιου, Διευθυντή του Ελληνικού Φαρμακευτικού Μουσείου και Σύμβουλο του Διοικητικού  Συμβουλίου του Πολεμικού Μουσείου Αθηνών, Θα φιλοξενηθεί στον προαύλιο χώρο της εκκλησίας.

11:30     Κατάθεση στεφάνων στο Ηρώο (κεντρική πλατεία Ηράκλειας)

19:00     Χαιρετισμοί επισήμων στον προαύλιο   χώρο  του Δημοτικού Σχολείου Ηράκλειας

19:30     Ομιλία από τον κ. Βασίλειο Νικόλτσιο

20:00   Μουσική εκδήλωση   με το συγκρότημα ¨Serres Voices¨

Ο ΔΗΜΑΡΧΟΣ ΗΡΑΚΛΕΙΑΣ                               Η ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΗΣ Κ.Ε.Δ.Η.

ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΚΟΥΤΣΑΚΗΣ                                         ΔΗΜΗΤΡΑ ΑΥΤΖΗ