Υλοποίηση του έργου με τίτλο «Primary Healthcare Network» και ακρωνύμιο «HealthNET», το οποίο συγχρηματοδοτείται από το Πρόγραμμα Ευρωπαϊκής Διασυνοριακής Συνεργασίας INTERREG IPA CBC 2014-2020»

Αντικείμενο του έργου:

Δεδομένου του γεγονότος ότι η διασυνοριακή περιοχή είναι επί των πλείστων μια αγροτική περιοχή με αρκετά απομακρυσμένα χωριά τα οποία δεν έχουν εύκολη πρόσβαση σε μεγάλα αστικά κέντρα όπου βρίσκονται οι υγειονομικές μονάδες, κύριο σκοπό του έργου αποτελεί η λύση του προβλήματος αυτού παρέχοντας τακτικές ιατρικές υπηρεσίες σε αυτό το κομμάτι του πληθυσμού και εστιάζοντας στην πρόληψη και την έγκαιρη διάγνωση. Συγκεκριμένα, στο πλαίσιο του έργου θα δημιουργηθούν δύο κινητές ιατρικές μονάδες (μία για κάθε χώρα), στελεχωμένη από πολυεπιστημονική ομάδα (έναν γενικό γιατρό, μία νοσοκόμα, έναν ΙΤ expert και έναν κοινωνικό λειτουργό) οι οποίες θα επισκέπτονται σε τακτική βάση τους πληθυσμούς αυτούς.

Τα αναμενόμενα αποτελέσματα του έργου είναι:

• Περιορισμός των εισόδων στα νοσοκομεία με αποτέλεσμα τη μείωση των δευτερογενών και τριτογενών δαπανών
  • Προστασία των ευαίσθητων κοινωνικών ομάδων από μολύνσεις στα νοσοκομεία
  • Βελτίωση της ψυχολογικής κατάστασης των ευπαθών ομάδων και της ποιότητας ζωής των κατοίκων αγροτικών περιοχών
  • Προώθηση της πρόληψης και της έγκαιρης διάγνωσης
  • Μείωση των δαπανών υγείας
  • Εκμάθηση των νοσηλευτών και ειδικών ιατρών στο να υιοθετούν μία υπεύθυνη επαγγελματική στάση και να χρησιμοποιούν ΤΠΕ έξυπνες συσκευές
  • Συλλογή και παραγωγή μία διαδικασίας αρχειοθέτησης του ιατρικού ιστορικού των ασθενών και των θεραπειών που έλαβαν από την κινητή μονάδα
  • Πραγματοποίηση μία μελέτης σκοπιμότητας πάνω στις κινητές ιατρικές μονάδες με σκοπό την μετέπειτα λειτουργίας τους
  • Διαπεριφερειακό μνημόνιο συμφωνίας το οποίο θα θέσει τα θεμέλια για περισσότερες κοινές δράσεις

Εταιρικό Σχήμα:

• Δήμος Ηράκλειας (Επικεφαλής Εταίρος)
  • ΕΘΝΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΕΡΕΥΝΑΣ ΦΥΣΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ "ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΣ" - Ινστιτούτο Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών (Εταίρος 2)
  • Δήμος Novo Selo (Εταίρος
  • Youth Association FENIKS Novo Selo (Εταίρος

Προϋπολογισμός Έργου: 1.085.330,00 € και θα συγχρηματοδοτηθεί από το Ευρωπαϊκό Ταμείο Περιφερειακής Ανάπτυξης κατά 85% και από Εθνικούς πόρους κατά 15%.

Προϋπολογισμός ΔΗΜΟΥ ΗΡΑΚΛΕΙΑΣ: 504.630,00 €

Απόφαση ένταξης στο πρόγραμμα