•    «Γιορτή της Μπάμπως», στις 8 Ιανουαρίου, στο Βαλτερό, στην Κοίμηση, στο Μελενικίτσι, στο      Ποντισμένο και στα Χρυσοχώραφα.
•    «Σουράτισσα», την ημέρα των Αγίων Θεοδώρων στην Ηράκλεια.
•    Το έθιμο της γυναικοκρατίας, στις 8 Μαρτίου, σε όλες τις Κοινότητες.
•    «Κετσέκια» την περίοδο του Καρναβαλιού στο Ποντισμένο.
•    Καρναβαλιστικές εκδηλώσεις και Κούλουμα, το τριήμερο των Αποκριών στις περισσότερες Τ.Κ. του      Δήμου.
•    Αναβίωση του εθίμου «Ράμπολ», την Καθαρά Δευτέρα στο Μελενικίτσι.
•    «Σάββατο Λαζάρου» στο Μελενικίτσι.
•    Αναβίωση του εθίμου «Ντούνταλ», στα τέλη Απριλίου με αρχές Μαίου στο Μελενικίτσι.
•    Αντάμωμα Απανταχού Τυρολοητών, την Κυριακή των Μυροφόρων, 3/ήμερες εκδηλώσεις στη Νέα      Τυρολόη.
•    Εορτή του Αγ. Πνεύµατος, 2/ήμερες πολιτιστικές εκδηλώσεις στο Λιβαδοχώρι και στο Βαλτερό.
•    Γιορτή Καλαμποκιού, στα μέσα του Ιουλίου, στο Βαλτερό.
•    Πολιτιστικές Εκδηλώσεις Συνάντησης Μεταναστών Μελενικιτσίου, το τελευταίο 10/ήμερο του           Ιουλίου, 3/ήμερες πολιτιστικές εκδηλώσεις στο Μελενικίτσι.
•    Εορτή του Προφήτη Ηλία, στις 19-20/7, 2/ήμερη θρησκευτική πανήγυρη στο Λιμνοχώρι, στην Τριάδα      και στο Κεφαλοχώρι.
•    Πανηγύρι Αγ. Παρασκευής, στα μέσα Ιουλίου, 5/ήμερη εορταστική και θρησκευτική πανήγυρη στην      Καρπερή και 2/ήμερη στο Ζευγολατειό.
•    Γιορτή Βουβαλιού και Γιορτή Απόδημων – Ετεροδημοτών, στα τέλη Ιουλίου, 2/ήμερες      πολιτιστικές εκδηλώσεις στα Χρυσοχώραφα.
•    Θρακιώτικη βραδιά, στις αρχές Αυγούστου, 3/ήμερες πολιτιστικές εκδηλώσεις στο Δασοχώρι.
•    Γιορτές Ειρήνης και Πολιτισμού «ΓΕΦΥΡΟΥΔΙΑΝΑ», τον Αύγουστο στο Γεφυρούδι.
•    Εορτή Κοιμήσεως της Θεοτόκου, 2/ήμερη θρησκευτική πανήγυρη στο Χείμαρρο.
•    Γιορτή Αποδήμων Ετεροδημοτών Κοιµησιωτών, στις 10 – 15 Αυγούστου, 6/ήµερες πολιτιστικές      εκδηλώσεις στην Κοίμηση.
•    Εµποροπανήγυρη Ηράκλειας, στο δεύτερο δεκαπενθήμερο του Αυγούστου, 5/ήμερη ετήσια      εµποροπανήγυρη στην Ηράκλεια.
•    Γιορτή Ψαριού, στα τέλη Αυγούστου στο λιμάνι του Λιθοτόπου.
•    Στρυμονικιώτικα, στα τέλη Αυγούστου, 2/ήμερες πολιτιστικές και αθλητικές εκδηλώσεις στο      Στρυμονικό.
•    Αποτομή Κεφαλής Ιωάννου Προδρόμου, στις 28-30 Αυγούστου, 3/ήμερη θρησκευτική πανήγυρη      στην Αμμουδιά και στο Παρεκκλήσι του Αγίου Ιωάννη Προδρόμου στο Ψωμοτόπι.
•    Εμποροπανήγυρη Σκοτούσας, στις 8 Σεπτεµβρίου, 4/ήμερη ετήσια θρησκευτική και εµπορική      πανήγυρη στη Σκοτούσα.
•    Παραδοσιακή πάλη, τα λεγόμενα "κισπέτια", στη διάρκεια των εμποροπανηγύρεων της Ηράκλειας      και της Σκοτούσας.
•    Θρησκευτική Πανήγυρη Ιεράς Μονής Τίμιου Σταυρού, στις 13 Σεπτεμβρίου, 2/ημέρες           εκδηλώσεις στο Παλαιόκαστρο.
•    «Κουλαντάρια», την Παραμονή των Χριστουγέννων, στα Χρυσοχώραφα.